X
Mimo otwartego dopasowania moi pacjenci nadal skarżą się na brzmienie własnego głosu! Dlaczego?
2017-10-03

Jakie są obecne możliwości rozwiązania problemu własnego głosu?

Mimo otwartego dopasowania moi pacjenci nadal skarżą się na brzmienie własnego głosu! Dlaczego?

Zidentyfikowanie przyczyny problemów z własnym głosem nie zawsze jest proste.

Można wyróżnić dwie przyczyny problemów z własnym głosem. Jedna z nich nazywana jest efektem okluzji – wyższa głośność własnego głosu użytkownika w sytuacji, gdy kanał słuchowy jest zablokowany przez aparat z dopasowaniem zamkniętym. Drugim powodem problemów z własnym głosem jest wzmocnienie aparatu słuchowego, które może sprawić, że własny głos będzie postrzegany jako nienaturalny.

W celu ograniczenia efektu okluzji protetyk słuchu może powiększyć wentylację. Jednak dopasowanie otwarte nie tylko umożliwia ujście dla dźwięków o niskiej częstotliwości, ale dopuszcza hałas otoczenia. Z tego powodu obniża się jakość słyszenia w hałaśliwych otoczeniach, ponieważ dźwięki z zewnątrz maskują sygnały przetworzone przez aparaty słuchowe. Dzięki popularności otwartych dopasowań efekt okluzji nie jest obecnie znaczącą przyczyną problemów z własnym głosem.

Istotnym źródłem problemów z własnym głosem pozostaje jednak wzmocnienie aparatu słuchowego. Aby zmniejszyć skutki problemów z własnym głosem powodowanych przez wzmocnienie, zwykle jest ono zmniejszane. Dokonuje się to jednak kosztem słyszalności. Wzmocnienie wówczas może być odpowiednie dla własnego głosu użytkownika, ale niewystarczające dla dźwięków z zewnątrz.

Jak widać, współczesne sposoby dopasowania nie zapewniają idealnego rozwiązania problemów z własnym głosem spowodowanych wzmocnieniem aparatu słuchowego. Dlaczego okazało się to tak trudnym zadaniem?

Nie przegap naszego następnego wpisu, z którego dowiesz się więcej.