X
Szumy uszne nie powodują ubytków słuchu, jednakże mogą być przyczyną lub symptomem poważniejszej choroby. Jak sobie z tym radzić?
2016-04-18

Szumy uszne i schorzenia powiązane - jak je pokonać?

Szumy uszne nie powodują ubytków słuchu, jednakże czasami towarzyszą pogorszeniu zdolności słyszenia. Tinnitus może być przyczyną lub symptomem poważniejszej choroby. Jak sobie z tym radzić?

Oznaka poważnych chorób?

Szumy uszne nie powodują ubytków słuchu, jednakże czasami towarzyszą pogorszeniu zdolności słyszenia. Na szczęście niektóre z aparatów słuchowych Signia są wyposażone w generator szumu do terapii szumów usznych. Może on działać jako niezależny generator dźwięku albo w parze z mikrofonem aparatu.

Dla wielu pacjentów tinnitus to nie tylko denerwująca dolegliwość – może być ostrzeżeniem przed niezdiagnozowaną poważniejszą chorobą. Czasem mogą być one jej przyczyną a czasem jej symptomem. Poniżej przedstawiamy kilka poważnych schorzeń powiązanych z szumami usznymi.

Choroba Ménière’a

Rzadka choroba, której przyczyną jest nadmierne gromadzenie się i wzrost ciśnienia endolimfy w błędniku. Objawia się zawrotami głowy, szumem usznym i postępującą utratą słuchu. Do dziś naukowcy nie odkryli co jest przyczyna tej choroby ani jak ją skutecznie wyleczyć. Objawy choroby mogą być kontrolowane poprzez zmniejszenie spożycia soli, terapię lekami moczopędnymi i przeciw zawrotom głowy. Przy ubytku słuchu można używać aparatów usznych.

Stany lękowe i depresja

Dla niektórych pacjentów cierpiących na szumy uszne, bezustanne szmery i szumienie są tak przytłaczające, przeszkadzające podczas snu, że utrudniają codzienne życie. U tych pacjentów mogą wystąpić takie choroby jak dotkliwe stany lękowe, depresja czy chroniczny stres. Choroby te mogą być leczone lekami przeciwdepresyjnymi czy terapią psychoterapeutyczną. Aparaty uszne z generatorem szumu mogą pomóc poprzez koncentrowanie się na dźwiękach zewnętrznych. Aparaty słuchowe mogą również pomóc w terapii szumów usznych nawet kiedy nie ma ubytku słuchu.

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego

Zaburzenia występują wtedy gdy żuchwa, staw żuchwowy oraz mięśnie odpowiadające za przeżuwanie, rozmawianie i poruszanie szczęką nie działają prawidłowo. Poza typowymi objawami szumów usznych, występują bóle zębów, twarzy, głowy, zawroty głowy i problemy ze słuchem. Przyczyny mogą być różne, od wypadków z obrażeniami, przez zgrzytanie zębami podczas snu do zapalenia stawów. W niektórych przypadkach przyczyny występowanie mogą być trudniejsze do rozpoznania. Dostępne są następujące metody leczenia:

  • stosowanie nakładki zgryzowej podczas snu
  • korekcja zębów
  • zastrzyki domiejscowe
  • operacja