X
Specjalny przycisk w najnowszej wersji Aplikacji Signia poprawia doświadczenia osób z niedosłuchem w czasie pandemii COVID-19.
2020-07-24

Tagi

Signia przedstawia Tryb Maski. Nowa funkcja pomaga użytkownikom aparatów słuchowych zrozumieć osoby zakrywające usta

Specjalny przycisk w najnowszej wersji Aplikacji Signia poprawia doświadczenia osób z niedosłuchem w czasie pandemii COVID-19.

Od 20 lipca 2020 w Aplikacji Signia dostępna jest owa funkcja – Tryb Maski. Pozwala ona osobom korzystającym z aparatów słuchowych lepiej rozumieć rozmówców w maseczkach. Ta wyjątkowa funkcja jest teraz dostępna dla wszystkich użytkowników aparatów Signia Xperience z łącznością Bluetooth. Żeby ją włączyć wystarczy jedno kliknięcie. Tryb Maski będzie dostępny przez cały okres trwania pandemii koronawirusa.

Można się zastanawiać, dlaczego tak specyficzna funkcja jest tak ważna akurat teraz. Wynika to z tego, że chociaż korzystanie z maseczek i utrzymywanie dystansu pełnią ważną rolę w chronieniu naszego zdrowia, jednocześnie stanowią poważne wyzwanie dla osób z niedosłuchem. Nawet w przypadku łagodnego ubytku słuchu rozumienie mowy może być w obecnych warunkach utrudnione.

Niekorzystny wpływ zasłaniania twarzy na rozumienie mowy

Maseczki nie tylko zasłaniają usta, ograniczając wszelkie wskazówki wizualne dotyczące mowy, na których zwykle możemy polegać (zarówno mimiki, jak i możliwości czytania z ruchu warg). Wpływają również na akustyczne właściwości sygnału mowy. W przypadku dźwięków o częstotliwości w zakresie 2000-7000 Hz maseczka może zmniejszyć natężenie o 3-12 dB* w zależności od jej typu oraz osoby mówiącej. Nawet ktoś z normalnym słuchem może w takiej sytuacji odczuć spadek słyszalności o ok. 30%. Sytuację pogarsza dodatkowo brak wskazówek wizualnych, które w udowodniony sposób polepszają rozumienie mowy nawet w hałasie.

Po raz pierwszy użytkownicy aparatów słuchowych otrzymali rozwiązanie tego problemu stworzone z myślą o nich – nowy Tryb Maski w Aplikacji Signia. Jest on dostępny w uniwersalnym programie słyszenia i pojawia się na ekranie w postaci przycisku z rysunkiem maseczki w prawym górnym rogu, obok suwaka głośności. Tryb Maski jest aktywowany kliknięciem w przycisk, który zmienia wtedy kolor z szarego na czerwony. Po skończeniu rozmowy z osobą w maseczce użytkownik może wyłączyć Tryb Maski, ponownie klikając przycisk, który znów zmieni kolor na szary. Tryb Maski wyłączy się również po zresetowaniu aparatów słuchowych, zmianie programu lub zmianie w Konfiguratorze Przestrzennym.

Jak Tryb Maski  Mask Mode rekomensuje przytłumione sygnały mowy

W kwestii rozwiązań audiologicznych oferowanych przez nowy Tryb Maski, jego działanie związane jest z tymi ustawieniami aparatów słuchowych, które są kluczowe do optymalnego rozumienia mowy. Wzmocnione zostają dźwięki ze spektrum najbardziej istotnego dla rozumienia mowy, co pozwala w efektywny sposób zrekompensować niekorzystny wpływ zasłaniania twarzy maseczką. Zmodyfikowana jest również redukcja hałasu oraz kształtowanie charakterystyki kierunkowej, co pozwala uzyskać idealne ustawienia dla sygnałów mowy. W połączeniu te automatyczne ustawienia oferują najlepszy możliwy odbiór dźwięku i pomagają użytkownikowi zrozumieć, co mówi druga osoba.

Nowy przycisk Trybu Maski jest widoczny dla wszystkich użytkowników Aplikacji Signia korzystających z aparatów słuchowych Signia Xperience z łącznością Bluetooth oraz smartfona z systemem operacyjnym Android 6.0 lub iOS 11, lub nowszym.

To najnowsza innowacja, którą Signia oferuje, by wesprzeć użytkowników aparatów słuchowych w codziennej komunikacji bez kompromisów względem efektywności i bezpieczeństwa. Więcej informacji na temat tego, jak sprawnie aparaty Signia radzą sobie z tym nowym wyzwaniem, można znaleźć w naszej Bibliotece Signia w artykule Removing the Masking without Removing the Mask: Improving communication with face masks.

*Llamas C, Harrison P, Donnelly D, Watt D. Effects of different types of face coverings on speech acoustics and intelligibility. York Papers in Linguistics, 2(9): 80-104.